Quantcast

تالیا - علامت های مختلف اینترنت بر روی گوشی همراه شما به چه معناست؟

علامت های مختلف اینترنت بر روی گوشی همراه شما به چه معناست؟

شما حتما علامت های مختلف H ، 4G ، 3G ،G ، E و H+را بر روی گوشی های هوشمند خود مشاهده نموده اید. آیا تفاوت این علامت ها با یکدیگر را میدانید؟ 


هر یک از این علامت ها نشان میدهند گوشی هوشمند شما به چه نوع از شبکه داده ای متصل شده است. شبکه های مختلف با توجه به علامت آنها، امکانات و سرعت های متفاوت اینترنت را ارائه میکنند.

General Packet Radio Service): G - GPRS)

GPRS، مخفف عبارت General Packet Radio Service می باشد که با نماد G در گوشی های هوشمند قابل مشاهده می باشد. به این سرویس ، اینترنت نسل دوم(2G)گفته می شود که امکان انتقال داده ها بصورت بسته ای را فراهم می کند. این نسل در کنار سرویس مکالمه و پیام کوتاه سرویس هایی همچون اینترنت وMMS را داراست.

< /br>Enhanced Data GSM Evolution): E – EDGE)

EDGEمخفف عبارت ، Enhanced Data Rates for GSM Evolution می باشد که مانند  GPRS در نسل دوم شبکه های تلفن همراه قرار دارد. با این تفاوت که سرعت دریافت اطلاعات در آن بیشتر و در حدود۴۸  کیلوبایت بر ثانیه می باشد. به EDGE نسل 2.5G نیز گفته می شود و در تلفن های همراه از علامت E برای نشان دادن آن استفاده می گردد.

3G

3G نسل سوم تلفن همراه است که در کنار امکانات نسل قبل امکان برقراری ارتباط تصویری را نیز فراهم میکند. 3Gمخفف عبارت UMTS می باشد. سرعت ارتباط در نسل سوم بسیار بهتراز نسل های قبل می باشد و در تلفن های همراه با نماد3G قابل مشاهده می باشد.

High-Speed Down-Link Packet Access): H - HSDPA)

این نسل از اینترنت های همراه بر اساس 3G کار می کند و فقط سرعت دریافت اطلاعات بیشتر شده است. بطوریکه در این حالت سرعت دریافت تا 14 مگابایت که معادل 1.75مگابایت بر ثانیه است فراهم شده است. با استفاده از این نسل می توان ویدئو های موجود در اینترنت را با وضوح HD به راحتی مشاهده کرد. به این نسل 3.5G گفته می شود. در گوشی های همراه HSDPA با علامت H نشان داده می شود. 

  Evolved High-Speed Packet Access): H+ – HSDPA Plus)

نسل HSDPA+ نسخه سریع تر HSDPA می باشد که سرعت دریافت داده ها در این نسل ، حدود ۲۱ مگابایت بر ثانیه می باشد. این نسل گاهآ نسل چهارم موبایل نیز خوانده می شود. نسل HSDPA Plus در تلفن های همراه با نماد H+ نشان داده می شود.

(4G-LTE, 4.5G-LTE)

4G نسل چهارم شبکه های تلفن همراه می باشد که در حال حاضر سریع ترین و جدیدترین نسل این شبکه ها می باشد.سرعت دریافت داده در این نسل حدود ۳۷ مگابایت برثانیه می باشد. در این نسل با توجه به سرعت بالا می توان به راحتی فیلم هایی با کیفیت HD را تماشا کرد. ماکزیمم سرعت تعریف شده برای نسل 4.5 نیز 1.2 گیگابایت بر ثانیه است.

و در آینده نه چندان دور5G

اینترنت نسل پنجم یا 5Gچیست؟

در حال حاضر شبکه‌ی LTE و در برخی نقاط دنیا شبکه‌ی LTE-A متداول است. اهداف نسل بعدی که نام بسیار ساده‌ای دارد، توسط اتحادیه‌ی شبکه‌های همراه تدوین شده و شامل موارد زیر است:


• سرعتی در حد چند ده مگابایت بر ثانیه (برای ده‌ها هزار کاربر)
• اینترنت ۱ گیگابیت بر ثانیه‌ای برای ۱۰ کارمندی که در یک دفتر کاری مشغول فعالیت هستند.
• چندصد هزار کانکشن یا مسیر ارتباطی برای اتصال شبکه‌ای عظیم از حسگرها به اینترنت (در اینترنت اشیاء و وسایل هوشمند)
• بازدهی شبکه بایستی به مراتب بهینه‌تر از ۴G باشد؛ به عبارت دیگر بتوان از پهنای باند موجود، استفاده‌ی کامل‌تری کرد.
• پوشش بهینه‌تر باشد.
• بازدهی سیگنال‌دهی افزایش یابد.
• تأخیر شبکه به مراتب کمتر از شبکه‌ی ۴G باشد.


در میان موارد فوق، حداقل سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه که چند برابر بیشتر از سرعت LTE است، تأخیر زیر ۱ میلی‌ثانیه و مصرف انرژی بهینه‌تر، بسیار مهم هستند. در حقیقت شبکه‌ی ۵G تنها برای تجربه‌ی سرعت بالاتر معرفی نمی‌شود بلکه قرار است وسایل هوشمند منزل، محیط کار و شهر را وارد شبکه‌ای بزرگ و گسترده کند.

 

  • تعداد بازدید:5225 چهارشنبه 5 تیر 1398 - 02:27

تماس با تالیا

تهران, میدان آرژانتین، خیابان بخارست (احمد قصیر), خیابان شانزدهم, ساختمان شماره 18 کد پستی : 1514814111

تلفن : 999 (از خطوط تالیا )

09329990000 (از سایر خطوط)

مکاتبات

روابط عمومی: info@taliya.ir

امورمشترکین: cc@taliya.ir

فروش: sales@taliya.ir

 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
logo-samandehi